| Wskazówki odnośnie bezpieczeństwa i utrzymania porządku w pracowni
Niezależnie od tego, czy istnieje potencjalne zagrożenie związane z użyciem materiałów artystycznych, czy też nie, należy kierować się i przestrzegać stosownych praktyk w pracy w studio. Przed rozpoczęciem sesji malarskiej, należy uważnie zapoznać się z informacjami umieszczonymi na etykietach.
Podczas przebywania w studio:
- Zapewnić dostęp świeżego powietrza, wentylację i umożliwić ruch powietrza.
- Nie należy spać w studio, bez uprzedniego usunięcia materiałów malarskich w bezpieczne miejsce, a w szczególności umieścić nie zużyte rozpuszczalniki i zabrudzone œciereczki w pojemnikach ogniotrwałych i hermetycznych jeśli chodzi o ulatnianie się rozpuszczalników.
- Wszystkie materiały, a w szczególności rozpuszczalniki, powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemnikach (z nakrętkami), kiedy nie są używane.
- Nie wystawiać materiałów artystycznych na bezpośrednie działanie źródeł ciepła, bądź też kontakt z ogniem.
Podczas pracy w studio:
- Podczas pracy powstrzymać się od jedzenia, picia, palenia, gdyż może wystąpić ryzyko wchłonięcia (połknięcia) szkodliwych dla zdrowia substancji
- Unikać nadmiernego kontaktu substancji chemicznych, szczególnie rozpuszczalników, ze skórą.
- Unikać nawyku trzymania pędzli w ustach: farby nie są przeznaczone do konsumpcji.
- Unikać bezpośredniego nakładania farby palcami.
- W przypadku stosowania takiej metody należy zabezpieczyć ręce kremem ochronnym lub używać rękawiczek medycznych.
- Korzystając z substancji malarskich rozpylanych (farb) należy pracować w odpowiedniej masce ochronnej, jak również zapewnić stosowną wentylację pomieszczenia. Unikniemy w ten sposób wdychania rozpylonych w powietrzu cząsteczek. Polecany jest system wentylacji odprowadzający opary na zewnątrz.
- Używając sproszkowanych pigmentów, należy pracować w odpowiedniej masce ochronnej, jak również zapewnić stosowną wentylację pomieszczenia. Unikniemy w ten sposób wdychania rozpylonych w powietrzu cząsteczek.
- Podczas sesji malarskich nie nalewać więcej rozpuszczalnika niż jest to potrzebne. Nadmiar rozpuszczalnika wyparuje i będzie unosił się w studio. Dodatkowo, polecany jest system wentylacji odprowadzający opary na zewnątrz .
- Jeśli rozpuszczalnik lub farba dostaną się do oczu, bądź na skórę, należy natychmiast obficie obmyć je wodą.
- Unikać nadmiernego, długotrwałego wdychania oparów rozpuszczalników.
- Niezwłocznie usunąć rozlaną farbę lub rozpuszczalnik.
- Trzymać wszystkie materiały malarskie poza zasięgiem dzieci, zwierząt, unikać ich kontaktu z żywnością.
Po zakończeniu pracy w studio:
- Uprzątnąć wszystkie rozpuszczalniki, farby, ściereczki malarskie zabrudzone farbą oraz palety. Należy umieścić je w szczelnych, odpornych na działanie rozpuszczalników pojemnikach lub zabezpieczyć w inny stosowny sposób.
- Pod koniec każdej sesji malarskiej należy starannie umyć ręce.
- Nie używać pozostałego rozpuszczalnika do zmywania farby z rąk. W celu oczyszczenia rąk należy korzystać z przeznaczonego do tego celu produktu.
|
|