Farba alkidowa SZAŁ DLA PLASTYKÓW - Profesjonalny Sklep Plastyczny - Szał dla Plastyków - Prawdziwy Sklep Plastyczny

Farba alkidowa

Farba alkidowa
Farba alkidowa

Wprowadzenie na rynek malarski i popularność jaką zyskały sobie z czasem farby akrylowe, charakteryzujące się długością schnięcia w przedziale 10-20 minut, przyczyniły się również do wykreowania ze strony artystów malarzy wykonujących prace olejne zapotrzebowania na produkt, który mógłby schnąć szybciej niż tradycyjne farby olejne. Wychodząc naprzeciw swoim klientom firma Winsor&Newton  w 1976 roku opracowała gamę farb alkidowych, znanych dzisiaj pod nazwą Szybkoschnących Farb Alkidowych Griffin.

Farby alkidowe produkowane są z pozyskiwanego naturalnie oleju roślinnego (większość olejów alkidowych wykorzystywanych przy produkcji materiałów do prac artystycznych to oleje na bazie soi). Olej ten zostaje spolimeryzowany na drodze  reakcji chemicznej z alkoholem i kwasem („Polimeryzacja” oznacza łączenie się pojedynczych cząsteczek w bardziej złożone jednostki - dłuższe łańcuchy). Polimeryzacja oleju daje w konsekwencji produkt przypominający żywicę, który zmieszany z odpowiednimi, mało wonnymi rozpuszczalnikami przyjmuje wiele z cech charakterystycznych dla tradycyjnego oleju lnianego. Podobnie jak tradycyjne oleje, alkidy schną na drodze utleniania (wiązanie zachodzi za sprawą znajdującego się w powietrzu tlenu), jednakże w tym przypadku mamy do czynienia z dużo szybszą reakcją niż mając za tworzywo tradycyjną farbę olejną. Powłoka barwna jest bowiem gotowa już po 18-24 godzinach.

Linia Szybkoschnących Farb Alkidowych Griffin oferuje bogate, zrównoważone spektrum 50 kolorów (51 w USA). Wszystkie kolory farb z linii Griffin wykorzystywane do celów malarstwa artystycznego są określane jako trwałe i zostały sklasyfikowane jako wyjątkowo trwałe (AA), bądź też trwałe (A). Farba pozostaje w pełni podatna na obróbkę malarską na palecie przez 4-8 godzin, schnie całkowicie w czasie 18-24 godzin. Szybsze tempo schnięcia pozwala na tworzenie tradycyjnych technik takich jak impast czy laserunek w czasie znacznie krótszym niż przy wykorzystaniu tradycyjnej farby olejnej. Z uwagi na swoje właściwości farby Griffin idealnie nadają się do pracy w plenerze. Ściśle określony czas schnięcia, konsekwentnie utrzymany w całej gamie produktów niweluje ograniczenia, którym, podlegają typowe farby olejne. Dzięki temu łatwiej można zamalowywać podłoże, niezależnie od wcześniej użytej farby. Z uwagi na fakt, iż  żywica alkidowa charakteryzuje się nieco odmiennym właściwościami fizycznymi niż składniki tradycyjnych farb olejnych, obciążenie pigmentem jest również nieco inne. Doświadczeni artyści zauważą z pewnością nieco większą transparentność farb Griffin w porównaniu z gamą produktów Artystycznych Farb Olejnych Winsor&Newton  /Artists’ Oil Colour/. Należy jednocześnie pamiętać, że pigmenty z samej swojej natury różnią się jeśli chodzi o transparentność, stąd też farby Griffin oznaczone zostały w tabeli kolorów jako transparentne lub półtransparentne, jak również kryjące lub półkryjące. Poziom transparentności danej farby jest określony w stosunku do inny farb. Im większa transparentność tym silniejsza głębia i jednocześnie przejrzystość powłoki barwnej.

Trwałość i stabilność farb alkidowych

Jako tworzywo malarskie farby alkidowe tworzą powłokę barwną, której stabilność porównywalna jest z tradycyjnymi farbami olejnymi. Dr Marion Mecklenburg, pracownik naukowy Smithsonian Institution w Waszyngtonie, już od 1978 roku zajmuje się badaniem stabilności powłok farb olejnych, starając się tym samym określić jakie czynniki mogą przyczynić się do stworzenia możliwie najbardziej stabilnej i bezpiecznej powłoki farby. W świetle tych badań Alkidowe Farby Olejne Winsor&Newton wykazują wyjątkową stabilność i rozciągliwość. Z nielicznymi wyjątkami, testy przeprowadzone na dwudziestoletnich farbach alkidowych Winsor&Newton  pokazały, że powłoka farby pozostaje rozciągliwa do 10%, zanim ulegnie pęknięciu. Jest to wynik imponujący biorąc pod uwagę, że tradycyjne farby olejne w tym samym wieku wykazują rozciągliwość na poziomie zaledwie 1-2%. Oprócz swoich znakomitych właściwości zapewniających twórcy komfort pracy, a także dających idealne medium do podmalówek i laserunku, farby alkidowe Winsor&Newton  charakteryzują się wyjątkowymi cechami stabilności i trwałości.


Brak zdjęć w galerii

Recenzja klienta:

Napisz pierwszą opinię!


Kup teraz

Proszę wprowadz numer artykułu dla naszej kategorii.

Witamy ponownie!
Producent
Waluty